Grad Pirot
  • Početna
  • O Pirotu
    • Grad Pirot
    • Istorija Pirota
    • Položaj Pirota
    • Stanovništvo Pirota
    • Verski objekti
      • Manastiri u Pirotu
      • Crkve u Pirotu
    • Prirodne lepote
      • Vodopadi Pirota
      • Reke Pirota
    • Zdravstvene ustanove
    • Ustanove kulture
    • Obrazovne ustanove
      • Vrtići
      • Osnovne škole
      • Srednje škole
      • Fakulteti
    • Kulturno istorijski spomenici
    • Manifestacije
    • Poznate ličnosti
  • InformacijeInfo
    • Vremenska prognoza
    • Autobuska stanica
    • Železnička stanica
    • Banke u Pirotu
    • Pošte u Pirotu
    • Apoteke u Pirotu
    • Parking servis Pirot
    • Satelitski snimak
  • OglasnikNOVO
    • Oglasi
    • Smeštaj
    • Adresar
    • Moj profil
    • Dodaj
  • Pirotski leksikon

Stanovništvo Pirota

by admin 6. decembar 2025.

anovništvo Pirota: Demografski pregled i rezultati popisa 2022.

Stanovništvo Pirota predstavlja važan aspekt identiteta ovog grada u jugoistočnoj Srbiji. Kao administrativni centar Pirotskog okruga, Pirot je poznat po svojoj bogatoj istoriji, kulturi i demografskoj dinamici. Prema konačnim rezultatima popisa stanovništva iz 2022. godine, opština Pirot ima 49.601 stanovnika, dok urbanu oblast (grad Pirot) naseljava 34.942 lica. Ovi podaci ukazuju na kontinuiran trend smanjenja broja stanovnika, što je karakteristično za mnoge regione u Srbiji. U ovom članku ćemo detaljno istražiti stanovništvo Pirota, uključujući istorijski razvoj, etničku strukturu i demografske trendove, koristeći zvanične izvore poput Republičkog zavoda za statistiku (RZS).

Istorijski razvoj stanovništva Pirota

Stanovništvo Pirota ima duboke korene u istoriji Balkana, sa uticajima različitih kultura kroz vekove. Prema ranijim popisima, broj stanovnika je varirao zbog migracija, ratova i ekonomskih faktora.

  • Popis 2002. godine: Opština Pirot imala je oko 63.791 stanovnika, sa urbanim delom od približno 40.000 lica.
  • Popis 2011. godine: Broj se smanjio na 57.928 stanovnika u opštini, a u gradu na 38.432.
  • Popis 2022. godine: Konačni rezultati pokazuju dalji pad – 49.601 stanovnika u opštini Pirot, što predstavlja smanjenje od oko 14% u odnosu na 2011. godinu.

Ovaj trend depopulacije pripisuje se migracijama ka većim gradovima poput Beograda i Niša, kao i negativnom prirodnom priraštaju (više umrlih nego rođenih). Gustina naseljenosti u opštini iznosi oko 40 stanovnika po kvadratnom kilometru.

Rezultati popisa stanovništva 2022. u Pirotu

Prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, popis 2022. godine pruža detaljan uvid u stanovništvo Pirota. Ukupan broj stanovnika u Pirotskom okrugu iznosi oko 76.700, pri čemu opština Pirot čini većinski deo.

KategorijaBroj stanovnika
Opština Pirot (ukupno)49.601
Grad Pirot (urbana oblast)34.942
Ruralna naselja14.659 (procena na osnovu razlike)

Smanjenje broja stanovnika u poređenju sa 2011. godinom iznosi oko 8.327 lica, što je alarmantan signal za lokalnu ekonomiju i razvoj. Faktori poput starenja populacije i odlaska mladih doprinose ovom trendu.

Etnička struktura stanovništva Pirota

Etnička raznovrsnost je jedna od karakteristika stanovništva Pirota, sa značajnim prisustvom manjinskih grupa. Prema popisu 2022, dominantna etnička grupa su Srbi, ali postoji i bugarska manjina, romska zajednica i drugi.

  • Srbi: 43.562 (oko 87.8% ukupnog stanovništva opštine)
  • Bugari: 394
  • Romi: 16
  • Ostali i neizjašnjeni: 5.629 (uključujući Albance, Vlahe, Ruse i druge grupe, kao i one koji se nisu izjasnili ili su naveli regionalnu pripadnost)

U širem Pirotskom okrugu, bugarska manjina je izraženija (4.281 lica, ili 5.58%), dok Romi čine oko 4.219. Ova raznovrsnost doprinosi kulturnom bogatstvu Pirota, sa manifestacijama poput bugarskog folklora i romske tradicije.

Starosna i polna struktura

Starosna struktura stanovništva Pirota pokazuje trend starenja. Prosečna starost je oko 44 godine, sa većim udelom žena (oko 51%). Mladi (0-17 godina) čine manje od 15% populacije, dok stariji od 65 godina prelaze 20%. Ovi podaci ukazuju na potrebu za politikama podrške porodicama i privlačenju investicija kako bi se zaustavio odliv stanovništva.

Zaključak: Budućnost stanovništva Pirota

Stanovništvo Pirota suočava se sa izazovima depopulacije, ali i prilikama za revitalizaciju kroz turizam, industriju i kulturno nasleđe. Lokalne vlasti rade na projektima poput unapređenja infrastrukture kako bi zadržale mlade. Ako tražite više informacija o Pirotu, posetite naš sajt za članke o istoriji, turizmu i ekonomiji ovog prelepog grada

Broj stanovnika po naseljima – Grad Pirot

Uporedni pregled broja stanovnika po popisima

Ukupno grad Pirot

PopisBroj stanovnikaPromena% promene
200263.791––
201157.928-5.863-9,2%
202249.601-8.327-14,4%

Naselja u gradu Pirotu – Uporedni pregled po popisima

Naselje200220112022% pada
Pirot (grad)40.67838.78534.942-9,9%
Gnjilan2.4782.5202.199-12,7%
Berilovac1.9331.8381.660-9,7%
Novi Zavoj1.4581.3731.200-12,6%
Poljska Ržana1.3491.2761.181-7,4%
Krupac1.4441.3021.028-21,0%
Izvor781729607-16,7%
Barje Čiflik693594507-14,6%
Sukovo728657465-29,2%
Temska908719449-37,5%
Blato630578424-26,6%
Staničenje609457359-21,4%
Gradašnica412362333-8,0%
Veliki Suvodol532401305-23,9%
Veliko Selo345277268-3,2%
Rasnica391325262-19,4%
Držina472387260-32,8%
Veliki Jovanovac395334252-24,6%
Ponor379298204-31,5%
Kostur311241203-15,8%
Crnoklište338275188-31,6%
Mali Suvodol281251184-26,7%
Sopot367261175-32,9%
Petrovac389286163-43,0%
Činiglавci331236133-43,6%
Vojnegovac270219125-42,9%
Trnjana15714297-31,7%
Mali Jovanovac14411996-19,3%
Dojkinci27317693-47,2%
Obrenovac14311473-36,0%
Rsovci18310672-32,1%
Rudinje21713870-49,3%
Srećkovac16210169-31,7%
Osmakova29210061-39,0%
Crvenčevo13510059-41,0%
Vranište16510358-43,7%
Cerova17110451-51,0%
Ragodeš23413850-63,8%
Bazovik20313541-69,6%
Gradište867338-47,9%
Jelovica1138738-56,3%
Jalbotina1047935-55,7%
Slavinja493935-10,3%
Topli Do1085133-35,3%
Nišor1628933-62,9%
Oreovica1288033-58,8%
Pokrevenik1265732-43,9%
Gostuša1397030-57,1%
Kamik1125530-45,5%
Dobri Do1165727-52,6%
Prisjan1437927-65,8%
Vlasi714226-38,1%
Koprivštica674526-42,2%
Zaskovci684620-56,5%
Pakleštica563220-37,5%
Sinja Glava1385620-64,3%
Rosomač603719-48,6%
Gornja Držina292915-48,3%
Brlog835614-75,0%
Šugrin955713-77,2%
Berovica30911+22,2%
Kumanovo38811+37,5%
Pasjač321311-15,4%
Visočka Ržana54239-60,9%
Orlja75409-77,5%
Bela37245-79,2%
Cerev Del30115-54,5%
Planinica1874-42,9%
Milojkovac723+50,0%
Mirkovci20102-80,0%
Velika Lukanja1761-83,3%
Basara820-100,0%
UKUPNO OSTALA NASELJA23.11319.14314.659-23,4%
UKUPNO GRAD PIROT63.79157.92849.601-14,4%

Uporedni podaci za grad Pirot (urbano područje)

GodinaBroj stanovnikaNapomena
194811.868Prvi popis posle Drugog svetskog rata
195313.175Rast +11%
196118.415Brza industrijalizacija
197129.298Značajan rast
198136.293Nastavak urbanizacije
199140.267Vrhunac broja stanovnika
200240.678Blagi rast
201138.785Početak pada
202234.942Pad od 10% u odnosu na 2011

Uporedni podaci za grad Pirot (sva naselja)

GodinaBroj stanovnikaPromena u odnosu na prethodni popis
194870.049–
195369.210-839 (-1,2%)
196168.073-1.137 (-1,6%)
197169.285+1.212 (+1,8%)
198169.653+368 (+0,5%)
199167.658-1.995 (-2,9%)
200263.791-3.867 (-5,7%)
201157.928-5.863 (-9,2%)
202249.601-8.327 (-14,4%)

PIROT Vremenska prognoza

Скорашњи чланци

  • Međunarodni folklorni festival
  • Pirotsko kulturno leto
  • Tradicionalni pirotski vašar
  • Sajam peglane kobasice
  • Dom zdravlja Pirot

Скорашњи коментари

Nema komentara za prikaz.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Grad Pirot
  • Početna
  • O Pirotu
    • Grad Pirot
    • Istorija Pirota
    • Položaj Pirota
    • Stanovništvo Pirota
    • Verski objekti
      • Manastiri u Pirotu
      • Crkve u Pirotu
    • Prirodne lepote
      • Vodopadi Pirota
      • Reke Pirota
    • Zdravstvene ustanove
    • Ustanove kulture
    • Obrazovne ustanove
      • Vrtići
      • Osnovne škole
      • Srednje škole
      • Fakulteti
    • Kulturno istorijski spomenici
    • Manifestacije
    • Poznate ličnosti
  • InformacijeInfo
    • Vremenska prognoza
    • Autobuska stanica
    • Železnička stanica
    • Banke u Pirotu
    • Pošte u Pirotu
    • Apoteke u Pirotu
    • Parking servis Pirot
    • Satelitski snimak
  • OglasnikNOVO
    • Oglasi
    • Smeštaj
    • Adresar
    • Moj profil
    • Dodaj
  • Pirotski leksikon
Sign In

Keep me signed in until I sign out

Forgot your password?

Do not have an account ? Register here

Password Recovery

A new password will be emailed to you.

Have received a new password? Login here

Register New Account

Have an account? Login here